GABARDİN

Gabardin

Gabardin kumaş alan kamgarn bir kumaştır. Bu kumaş kamgarn iplikten, yani ince hayvan kılı, yün veya kimyasal liflerin taranmış şeridinden elde edilen ve bu farklı liflerin bir karışımı kadar yaygın olan bir iplikten oluşur. Gabardin üretiminde kamgarn iplik eğirme işlemi kullanılmaktadır. Gabardin terimi bir kumaş kalitesini değil, belirli bir dokuma türünü tanımlar. Gabardinlerde yoğun, yuvarlak olmayan bir çözgü ayarı ve çapraz örgülerle bağlantılı olarak dik bir dimi mahya kullanılır. Geniş gövdeli mahyalar kullanılıyorsa kamçıdan bahsediyoruz.

Gabardin kumaş yazlık mı kışlık mı?

Gabardin kumaş özelliği nedir?

Gabardin kot mu?

Gabardin kumaş kaç TL?

Farklı amaçlar için farklı liflerden yapılmış gabardin

Bu kumaş türü özellikle aşağıdaki tekstiller için sıklıkla kullanılmaktadır:

  • mont
  • spor pantolon ·

takım elbise ve pantolon takım elbise

  • zarif etekler
  • blazerler
  • takım elbise
  • elbiseler.

Tekstil türüne bağlı olarak farklı lifler kullanılır. Gabardin sentetik liflerden, yarı yünden, pamuktan, yünden, karışımlı ipliklerden veya aşağıda açıklandığı gibi bu saf yün ipliklerinden yapılabilir:

  • kamgarn
  • kamgarn çözgü
  • viskon kamgarn · yünlü

atkı.

Bu kumaşın bazı modern niteliklerinde, daha fazla konfor ve bakımlı bir görünüm sağlamak için elastan da işlenmiştir. Genel olarak bu kumaş diyagonal kumaş yapısından dolayı oldukça asil ve zarif görünmektedir.

Gabardin işlenmesi – bazı ipuçları

Bu kumaşın sergilediği oldukça ince diyagonal yapı nedeniyle bu kumaşı keserken dikkatli olmak önemlidir. Kesim kesinlikle yönlendirme ile yapılmalıdır. Aksi takdirde, mevcut ışık nedeniyle renk tonunda değişiklikler olabilir. Bu nedenle, desen parçalarının kenarlarının hepsinin aynı yönü göstermesi daha da önemlidir. Saf pamuklu gabardin ise, büyük olasılıkla büzüleceğinden, kumaş daha fazla işlemden önce mumlanmalıdır.

Saf yün gabardin ise önce buharla ütülenmelidir. Bu kumaşı dikerken çoğu durumda 70 ve 80 numara üniversal iğneler yeterlidir. 2.5 ila 3 milimetrelik bir dikiş uzunluğu korunmalıdır. Polyesterden yapılmış evrensel bir iplik de bir seçenektir. Belirli gabardin kumaşın kalitesine bağlı olarak, örneğin yün içeren birçok gabardin palto ve takım elbise için olduğu gibi, yıkama için kuru temizleme yapılması gerekebilir.

Bir yanıt yazın